Harken Kardeşler

Harken’in Hikayesi

Bir şirketin başarısının arkasındaki gerçek kuvvet o şirketteki insanlardır.

Peter ve Olaf kardeşler 50 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin kentinde, bu temel prensip üzerine inşa ettikleri garaj ofisini dünyaca ünlü distribütörlükleri bulunan global bir firma haline getirmeyi başardı. Amerika Kupası, Okyanus Yarışı, dünya çapında Süper Yat etkinlikleri, Olimpiyatlar ve daha birçok organizasyonda Harken blokları, arabaları, güverte donanımları, vinçler ve hidrolikler kullanıldı.

 

Harken

 

Peter, eğitim ve yarı zamanlı işinden arta kalan zamanlarda E-Scow tekneleri için kendi yelken sistemini tasarlarken,  bir gece plastik bir bilye masadan yere düştü. Yere çarpan plastik bilyenin ne kadar yükseğe zıpladığına şaşıran Peter, kütle ne kadar az olursa hızın artacağını fark etti ve kendi teknesindeki blokların bilyelerini plastikler ile değiştirdi. Test olarak kendi yelkenini kullanan Peter, yelken açarken diğerlerine oranla daha hızlı ve daha sorunsuz bir şekilde açılıp kapandığını gördü.

 

Harken Kardeşler

 

Harken-İlk Reklamlar

Accurate Products” adında bir kalıp işletmesi, kendileri gibi kısıtlı bir bütçe ile bir şeyler yapmaya çalışan Peter ve Olaf’ı gördüklerinde, onlara atölyeyi kurmaya ve “Accurate Products” için blok üretmelerini teklif etti. İlk seriyi 1968 olimpik altın madalya sahibi Lowell North ve Buddy Friedrichs’e sattılar. Hemen ardından makaralar bir yat dergisinde şu sözlerle anıldı; “Bu şeytani aletlerin adı Harken bilyeli rulmanlardır. Yat tasarımcılarının bu blokların hızına erişebilir yat tasarlamaları uzun yıllar alacaktır.”

 

1971’de büyüme, 1973’de benzin krizinden sonra dümenler, salmalar, kanolar ve model tekneler üretmeye başladılar.

 

İtalyan vinç şirketi olan Barbarossa’yı satın aldıktan sonra özellikle baş mühendis Luciano Bonassi’nin çalışmalarıyla Harken alüminyum vinçler tercih edilmeye başlandı.

 

1998’de İsveç, 2006’da Yeni Zelanda ve Avustralya distribütörlükleri oluşturuldu. 2008 krizinin ardından Harken Safety & Rescue oluşturuldu ve bloklar, halatla erişim ve kurtarma, rüzgâr enerjisi, mimari uygulamalar, sahne ve tiyatro gibi çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılmaya başlandı.

 

Olaf Theodore Harken 2019’da hayatını kaybettikten sonra ağabeyi Peter, Harken adını yaşatmaya devam ediyor. Firma bugün halen marin, arama kurtarma,
mimari gibi birçok alandaki halat sistemlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

 

5