Whisperpower

WhisperPower 2007 yılında kurulan Hollanda merkezli, ev sistemlerinden otomotive, inşaat ve marin sektörüne kadar geniş bir yelpazede enerji üzerine uzman bir firmadır. Kökleri otomotiv sektörüne dayanan iklime zarar vermeme ideolojisi marin sektörüne henüz yeni taşınmış durumda olsa da şu an gezi tekneleri alanında daha iyi bir ekolojik ayak izine katkıda bulunacak teknoloji üretmenin tam zamanı. Yeni OctoPower sistemlerinin piyasaya sürülmesiyle WhisperPower, konforu arttırma, CO2 emisyonu ve işletme maliyetlerinden tasarruf etme yönünde yenilikçi bir adım atıyor.

Yelkenli tekne sahipleri özgürlüklerine oldukça düşkündürler, özellikle de enerji konusunda. WhisperPower 24V ve 48V seçenekleriyle hazır çözümler sunuyor. Tüm tekne modellerine uygun, su yapıcı ve klima sistemlerinin yoğun kullanımında bile kendi kendine yeterli enerjiyi üretebilmektedir. Motor yatlar, yelkenli tekneler, günlük gezi tekneleri ve diğer küçük yapılar için 3KW’dan 32KW’ya kadar geniş çerçevede temiz ve etkili bir enerji sistemi sağlamaktadır.

 

Şimdi jeneratörün iç yapısına ve gücüne bakalım;

Gezi teknelerinde biz genellikle WhisperPower Piccolo jeneratörleri öneriyoruz. Bu kompakt dizel jeneratörler oldukça düşük seste çalışmasına rağmen stabil bir elektrik üretimi sağlamakta. Tek pistonlu motoru dakikada 2400 RPM’den 3600 RPM’e kadar çıkabiliyor. Motorun hızı da talebe göre otomatik olarak düzeltilebiliyor ya da sabitlenebiliyor.

Son zamanlarda da WhisperPower, 1500 RPM’lik sabit motor hızında 17.5kVA üretebilen M-SQ Pro 18 ürününü piyasaya sundu. Piccolo 5 ise türünün en küçüğü, en sessiz çalışanı fakat en güçlüsüdür. Sessiz ve titreşimsiz çalışması önemli özelliklerindendir. 55 dBA’nın altında kalan bir gürültüsü var ki piyasadaki en sessiz jeneratör olarak geçmektedir. Bir diğer özellikleri ise; kompakt tasarım, tak ve çalıştır model, düşük ağırlık, sıfır karbon emisyonu, DC & AC Invertör çıkışları, özel şarj ünitesi, yakıt tasarrufu ve bakım kolaylığıdır.
Hazır bakım kolaylığı demişken genel olarak karın ağrısına dönüşen yedek parça tedarikini de atlamamak gerekir. WhisperPower jeneratörlerin bakım kitleri de stoklarımızda bulunmaktadır. Küçük bir uyarı yapmakta fayda var; jeneratörle birlikte her zaman bir A kiti de sipariş ediniz, uzun yolculuklar için ise bir B kiti bulundurmakta fayda var.

 

Güç tüketimini karşılamak ve aküyü şarj etmek için dıştan takmalı veya içten takmalı motorlara (lityum İYON) ya da WhisperSolar panellerine bağlanabilir (MPPT izleyici dahildir).

Ne İçin Uygun?

Küçük yelkenli ve motorlu yatlar, günlük gezi tekneleri, dıştan takmalı orta konsol tekneler, eğlence araçları, tatil evleri vb. için uygundur.

Ne Çalıştırır?

Küçük klima ve diğer konfor sistemlerini uzun süre (4-8 saat) çalıştırır. Örnek olarak klima 6.000 – 16.000 BTU, elektrikli ocak, fırın, mikrodalga, kahve makinesi, su ısıtıcısı, çeşitli ev eşyaları, cep telefonu/dizüstü bilgisayar ve şarj cihazları.

Azami Kapasite

Teknelerdeki jeneratör sistemleri için azami kapasite belki de en önemli özellik olabilir. Jeneratörün ilk çalıştırmada ulaşacağı maximum kVA seviyesi nedeniyle daha yüksek kapasiteli jeneratörler kullanılması gerekiyor. Çünkü düşük azami kapasiteli jeneratörler ilk çalıştırmada yüksek kVA altında devre kesiciyi kullanarak sistemi kapatmasına neden oluyordu. Yüksek kapasiteli jeneratörleri de ebatlarından dolayı tekneye sığdırmak mümkün olmuyor. Ancak Piccolo 5 modelinin %200 azami kapasiteye ulaşması bize büyük bir güven ve tasarruf sağlamaktadır.